- Informacje ogólne i uruchamianie aplikacji
- Ustawienia aplikacji
- Licencje
- Aktualizacja
- Pakiety
- Komputery
- Pliki konfiguracyjne
- Uprawnienia
- Przypisywanie użytkownika do grupy
- Nadawanie uprawnienia pojedynczemu użytkownikowi lub grupie użytkowników
- Przypisywanie uprawnienia do grupy uprawnień
- Sesja
- Migracja danych
- Integracja danych
Aktualizacja
W zaawansowanych systemach bazodanowych bardzo skomplikowaną rzeczą jest utrzymanie systemu, poprzez aktualizowanie bazy danych oraz aplikacji na niej działających. Aplikacja Administrator pozwala na zarządzanie sposobem aktualizacji baz danych, na których system działa w sposób niemalże automatyczny. Operacje te wykonywane są z poziomu Aktualizacja.
Ponieważ na instancji bazy danych może istnieć wiele składników, które mogą być aktualizowane z poziomu aplikacji Administrator, to lista tych składników wyświetlana w ramach poziomu Aktualizacja prezentuje kilka pozycji, zgodnych z tym co zawiera dostarczony plik z aktualizacjami. Są w niej bazy robocze, jak również bazy zawierające określony projekt.
Lista składników bazy danych, które mogą być aktualizowane, zależna jest od zastosowanego wdrożenia. |
I tak np. baza System zawiera silnik systemu fastGIS, a baza fastGIS jest podstawą, na której uruchamiana jest aplikacja fastGIS. Pozycje zawierające frazę projekt są zawartościami projektu (w strukturach XML), a bazy DB i DB_SYSTEM (z przykładowego zrzutu z aplikacji Administrator) są bazami roboczymi, zdefiniowanymi jako Connection w projekcie, na którym pracuje aplikacja fastGIS.
Każda z baz roboczych ma określany i zapisywany numer wersji, który pojawia się w kolumnie Aktualna wersja. Kolumna Wersja uaktualnienia zawiera numer wersji końcowej, jaka będzie wpisana dla danej bazy po wykonaniu aktualizacji.
Nowe wersje baz danych przekazywane są prze autorów administratorom w postaci plików o rozszerzeniu sqf.
W przypadku wykonania wszystkich dostępnych aktualizacji numer wyświetlany w kolumnie Aktualna wersja jest taki sam, jak ten który wyświetla się w kolumnie Wersja uaktualnienia. |
Wszystkie aplikacje, których bazy mogą być automatycznie aktualizowane, muszą działać na takiej wersji baz, dla której zostały stworzone. Nie zostanie uruchomiona aplikacja zarówno dla bazy, która nie została zaktualizowana, jak i taka, która nie jest przystosowana do wersji po aktualizacji.
Rysunek poniżej prezentuje komunikat, jaki pojawia się użytkownikowi, gdy próbuje uruchomić nowszą wersję aplikacji na bazie danych, która nie została jeszcze zaktualizowana. Taka blokada jest bardzo ważna, ponieważ uruchamianie aplikacji, która nie jest przystosowana do pracy z bazą danych w określonej wersji będzie prowadziła do niespójności danych, a co za tym idzie to trudnych do zidentyfikowania błędów:
Jeśli baza byłaby niezaktualizowana w stosunku do aplikacji, która na niej pracuje, to mogą się pojawiać błędy związane np. z brakiem pól, do których system próbuje zapisać informacje.
Jeśli starsza wersja aplikacji byłaby uruchomiona na nowszej bazie danych, to mogłoby to prowadzić do niewypełnienie istotnych informacji, które – jeśli założono na nie więzy unikalności lub inne więzy bazodanowe – będzie również prowadziła do błędów lub niespójności danych przechowywanych w systemie.