Operacje edycyjne dostępne z poziomu kartotek

Z poziomu kartoteki danych możliwe jest wykonanie wszystkich operacji edycyjnych dotyczących prezentowanych elementów:

  • Uzupełnienie kartoteki (wprowadzenie danych dotyczących nowego elementu) obywa się poprzez wybranie z paska narzędziowego z górnej części okna przycisku Dodaj lub wybranie z menu kontekstowego związanego z listą pozycji Dodaj
  • Edycja danych możliwa jest po zaznaczeniu interesującego nas elementu ze spisu danych, a następnie wybranie z paska narzędziowego z górnej części okna przycisku Modyfikuj lub wybranie z menu kontekstowego związanego ze spisem pozycji Modyfikuj. Również dwuklik lewym przyciskiem myszy na wskazanym elemencie pozwala na przejście do formularza edycyjnego wybranej pozycji.
  • Usunięcie zbędnych danych z systemu odbywa się poprzez zaznaczenie na spisie interesującej nas pozycji, a następnie wybranie z paska narzędziowego z górnej części okna przycisku Usuń albo wybranie z menu kontekstowego związanego ze spisem pozycji Usuń. Usunięcie danych musi zostać potwierdzone.
  • Ponieważ program fastGIS jest wielostanowiskowy (dane mogą być wprowadzane jednocześnie przez kilku użytkowników), to aby obejrzeć aktualne dane istniejące w systemie konieczne jest ponowne zaczytanie danych z bazy – poprzez wybranie z paska narzędziowego z górnej części okna przycisku Odśwież albo wybranie z menu kontekstowego związanego ze spisem opcji Odśwież.
  • Spis informacji dodatkowych, przechowywanych w plikach powiązanych z definiowanym elementem, dostępny jest po zaznaczeniu interesującego nas obiektu, a następnie wybraniu z paska narzędziowego w górnej części okna przycisku Załączniki albo wybraniu z menu kontekstowego związanego ze spisem pozycji Załączniki.
  • Program fastGIS, to przede wszystkim praca z mapą i schematami. Oprócz map obszarów, na których nanoszone są obiekty, możliwe jest również rysowanie schematów samych obiektów – planów budynków, schematów ideowych czy rozwiniętych elementów sieci itp. Dostęp do takich schematów możliwy jest z kartoteki elementów po zaznaczeniu odpowiedniej pozycji, a następnie wybraniu z paska narzędziowego w górnej części okna przycisku Schemat lub z menu kontekstowego opcji odpowiadającej schematowi. Jeśli wcześniej utworzony został taki rysunek, to wybranie tej pozycji powoduje otworzenie okna z utworzonym wcześniej schematem. W przypadku większości obiektów sieci telekomunikacyjnej możliwe jest wygenerowanie schematu rozwiniętego. Aby tego dokonać należy wybrać pozycję z menu związanego z oknem schematu Generuj schemat (np. dla mufy jest to pozycja Generuj schemat mufy).
  • Zmiana wartości detali dla wybranych obiektów przez wybranie opcji Zmień wartość detali – każdy obiekt w systemie fastGIS opisany jest przez pewien zestaw cech nazywanych detalami. Opcja ta pozwala na grupową zmianę wartości tych detali dla wybranych na liście pozycji.

W przypadku wywołania okna schematu wybranego obiektu, otwierane jest oddzielne okno schematu (lub kolejna zakładka, jeśli okno schematu zostało wcześniej otwarte).

 

  • Drukowanie zawartości bieżącej kartoteki dostępne jest poprzez wybranie z menu kontekstowego pozycji Drukuj. Użytkownik musi jednak pamiętać, że drukowana jest dokładna zawartość aktualnego spisu danych, tylko te kolumny, które są widoczne na ekranie. Jeśli dla wykazu został ustawiony jakikolwiek filtr ograniczający liczbę wyświetlanych danych, ma on swój obraz również na wydruku.
  • Zapisanie zawartości bieżącej kartoteki dostępne jest poprzez wybranie z menu kontekstowego pozycji Zapisz do pliku. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku drukowania zawartości kartoteki, do pliku zapisywana jest aktualna lista, czyli z zastosowaniem filtrów oraz kolumn, które w danym momencie są widoczne. Plik może być zapisywany w kilku formatach, jako plik tekstowy w formacie HTML, XML lub zwykły plik tekstowy, możliwy jest również eksport zawartości kartoteki do formatu zgodnego z formatem Microsoft Excel.
  • Znaleźć na mapie dany obiekt można poprzez kliknięcie opcji Znajdź na mapie.
  • W niektórych kartotekach jest możliwość dodania wybranego obiektu do rejonu serwisowego klikając na przycisk Ustaw rejony serwisowe (patrz podr. Rejony serwisowe) i wybierając odpowiedni rejon serwisowy. Oprócz tego można również zarejestrować dane o konkurencji klikając na opcję Dodaj dane o konkurencji (patrz podr. Konkurencja), jak również dodać pakiet usług klikając na Wprowadź usługę master (patrz podr. Pakiety) Usunąć usługę master można klikając opcję Usuń usługę master.
  • Program fastGIS daje możliwość integracji bazy danych z bazą Business Intelligence. W tym celu wybrać należy przycisk Import lokali z CRM z paska narzędzi w kartotece lokali i w oknie, które wyświetli dane do pobrania kliknąć importuj.
  • W celu wyróżnienia danego odcinka kanalizacji na schemacie należy kliknąć opcję Wyróżnij na mapie.
  • Zmienić lokalizację danego obiektu można wybierając opcję Zmień lokalizację.
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą obsługę na naszej stronie. Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na pliki cookie.
ZAPISZ